Tartak w zgodzie z naturą

  • header1.jpg
  • header12.jpg

Pellet

Pellet to zgranulowane i sprasowane trociny, zrębki drzew liściastych i iglastych lub ich mieszanek w postać małego walca o średnicy od 6mm do 25mm. Za granicą spotyka się także przypadki w których do produkcji pelletu wykorzystuje się łupiny orzechów. Surowiec czyli w tej postaci trociny, pochodzą zazwyczaj z zakładów stolarskich bądź tartaków.

W trakcie produkcji pelletu nie powstają żadne odpady; dzieje się wręcz odwrotnie: ta produkcja jest jednym ze sposobów bardzo efektywnego zagospodarowania odpadów, powstających w różnych branżach przemysłu drzewnego. Dzięki naturalnym składnikom drewna takim jak żywica i inne spoiwa produkcja pelletu możliwa jest bez wykorzystania sztucznych substancji klejących.

Produkcją pelletu zajmują się odpowiednie wytwórnie takie jak Przedsiębiorstwo DREWEX MARIUSZ TOBOŁA, MICHAŁ TOBOŁA SPÓŁKA JAWNA, które skupują trociny a następnie suszą, mielą i prasują pod wysokim ciśnieniem. Bardzo duże znaczenie ma fakt iż w małej objętości zamieszczona została duża ilość produktu.Przy produkcji pelletu, ważne jest by zachować odpowiednią wilgotność drewna ponieważ to od niej zależy wartość opałowa. Niska zawartość popiołu bo około 0,5% substancji szkodliwych dla środowiska a także wysoka wartość energetyczna powodują iż jest to paliwo przyjazne środowisku naturalnemu.

Magazynowanie granulatu ułatwia również jego rozdrobniona masa, na przykład 1 tona pellet mieści się w kubaturze 0,7 m3. Ponadto pellet stanowi odnawialne źródło energii a emisja dwutlenku węgla jest zerowa. W jego skład nie wchodzą żadne szkodliwe substancje typu klej lub lakier. Spalany w automatycznych kotłach łatwo i czysto ładuje się do podajnika. Pozostawia małą ilość popiołu który może być wykorzystany jako nawóz ogrodniczy. Co więcej, pelety skutecznie opierają się naturalnym procesom gnilnym - ich gładka powierzchnia chroni przed asymilowaniem wilgoci z otoczenia, stąd łatwo je przechowywać.

Wykorzystanie pellet jako źródła ciepła w domach daje wiele korzyści związanych z niższymi kosztami, nawet o 50% rocznie, a także ochroną własnego zdrowia i środowiska naturalnego.

Granulat jest od lat powszechnie wykorzystywany w gospodarstwach domowych w Skandynawii, Austrii, Niemczech czy w Danii.

W Polsce co roku do ogromnych zalet pelletu przekonuje się kilka tysięcy nowych rodzin, właścicieli hoteli, sklepów i restauracji.
Dzięki produkcji pelletu, przemysł drzewny osiąga dodatkowe profity; zmienia się bilans całej gospodarki, wszyscy stajemy się przez to bogatsi.